Pırlanta Karat Çeşitleri · Karat Nedir?

Pırlanta Karat Çeşitleri · Karat Nedir?

Pırlanta takı çeşitlerinde ön plana çıkan, daha çok beğenilen birçok model bulunmaktadır. Pırlanta parlaklığı ve özel modelleri ile dikkat çeker, oldukça da şık ürünlerdir. Ürün koleksiyonlarımızda tarza uygun pırlanta modelleri bulmanız da mümkündür.

Pırlanta denildiğinde akla gelen ilk kavramlardan ve özelliklerden biri karat değeridir. Karat pırlantanın ağırlık ölçüsü birimidir, 1 karat pırlantanın ağırlığı yaklaşık 200 mg’a eşittir.

200 mg yaklaşık olarak 0,2 grama tekabül eder. Pırlanta modelleri, değişik karat ağırlıklarında satışa sunulur. Elmas gibi birçok değerli taşında ölçümü karat ağırlığına göre belirlenir.

Pırlanta Karat Nedir?

Karat mücevher ağırlığını belirlemekle birlikte pırlanta sektöründe önemli bir faktördür. Karat, pırlantanın ağırlığını ve boyunu ifade eden bir kavram olarak ön plana çıksa da pırlantanın kalitesi açısından önemlidir.

Karat 100 çeşit parçaya bölünen bir bütün gibi düşünebilirsiniz. Yani yarım karat 0,5 ct olarak ifade edilir.

Diğer bir örnekle 4 karat pırlanta, 4 ct olarak satışa sunulur. Yüzükte karat ne demek; takı modelinin değerini ifade etmek daha doğru bir değerlendirme olacaktır.

Parmak büyüklüğü, takının şekli, ağırlığı ve kullanıcın zevkleri önemlidir. Ama bunların yanında en büyük etken bütçedir.

İdeal Pırlanta Karat Ağırlığı Nedir?

Her kadının hayali karatı yüksek bir pırlantaya sahip olmaktır. Pırlanta karatları ne kadar yüksekse takı modeli de o kadar değerlidir. Pırlantanı ideal karat ağırlığı belirlenirken 4C kuralı adı verilen bir değerlendirme yapılır.

Söz konusu prensipler cut, color, clearity ve carat değerleridir. Yani karat ağırlığı, kesim, renk, berraklık ve karat değerlerine göre belirlenir.

Pırlantanın maddi değerini belirleyen hususların başında karat pırlanta ağırlığı gelir. Pırlanta değerleri hesaplanırken de bu karat ağırlığı göz önünde bulundurulur. Bütçe imkanları doğrultusunda istediğiniz karat oranındaki takı modelini tercih edebilirsiniz.

Bloga dön