Baget Pırlanta

Baget Pırlanta

Bagetler, bir merkez taşı sergilemeye yardımcı olacak harika eşliklerdir. Üç taşlı bir ortamda konik Baget modellerimiz, ortadaki elmastan dikkat çekmeden bir yüzüğün genel parlaklığına ve çekiciliğine eklemek için mükemmel bir mücevher seçimidir.


Baget elmas, ince, uzun, dikdörtgen şekilli bir elmastır. Bagetler neredeyse kare şeklinde olabilir, ancak daha yaygın olarak uzun ve ince bir şekilde karşımıza çıkarlar. Genellikle uzunlukları 5:1 civarındadır.


Baget pırlantalar, mükemmel bir dikdörtgende düz kenarlara veya içe doğru açılı konik kenarlara sahip olabilir. Bunlara “düz” veya “konik” Bagetler denir. Köşeler tam karedir, bu da Baget ve Emerald Cut gibi benzer kesimler arasındaki en büyük farktır.


Bagetler, genellikle 50’den fazla olan geleneksel elmas kesimlerden çok daha az olan 14 yüze sahiptir. Genellikle küçüktürler ve bu nedenle genellikle nişan yüzükleri, sonsuzluk yüzükleri veya alyanslar için yan taşlar olarak kullanılırlar.
Bagetler, Emerald ve Asscher Cuts’ı da içeren Step Cut ailesinin bir parçasıdır. Step Cut pırlantaların ayırt edici özelliklerinden biri düz, net bir şekilde tanımlanmış fasetlerdir. Bu, Baget gibi pırlantalara daha az ışıltı ve parlaklık ile Yuvarlak Kesim pırlantalardan çok farklı bir görünüm kazandırır.

Baget ve Zümrüt Kesim Pırlanta


Baget ve Zümrüt Kesim pırlantalar arasındaki fark, faset sayısı ve küçük bir şekil farkıdır. Baget kesimlerin 14 yönü varken, Zümrüt kesimin 58 yönü vardır.
Her iki kesim de benzer uzun, dikdörtgen bir şekle sahip olabilirken, Baget kesimlerin kare köşeleri varken Zümrüt Kesimlerin diyagonal köşeleri vardır. Bagetler, Emerald Cuts’tan daha uzun ve daha dardır.
Tipik olarak Baget Kesimleri, Zümrüt Kesimlerden daha düşük Karat ağırlıklarında satılacaktır, çünkü Zümrüt veya Asscher Kesimi gibi merkez taşları olarak sıklıkla kullanılmazlar.

Baget Nişan Yüzüğü Ayarları


Baget pırlantalar, üç taşlı bir düzende yan taşlar için harika seçimler yapar. Mükemmel taş ve ayar, merkez taşı vurgulayacak ve güzel bir nişan yüzüğü üretecektir.
Baget pırlantalı yüzüklerin çoğu yatay olarak yerleştirilmiştir ve her iki tarafta bir Baget dikkati bir orta taşa çeker.

Üç Taş Baget Yüzük


Konik Baget pırlanta, ortadaki taştan uzaklaşmadan yüzüğe ekstra parlaklık katmanın güzel bir yoludur. En popüler stillerden biri, Zümrüt Kesimin yanında Konik Bagetlerin olduğu üç taşlı bir ayardır. Bu gibi yüzükler, Zümrüt ve Baget Kesimlerde birbirini güzel bir şekilde tamamlayan mükemmel uyumlu Step Cut elmaslara sahiptir.


Baget pırlantaları genellikle diğer pırlanta kesimlerinden daha ucuzdur. Bir Baget pırlanta için karat başına fiyatın, daha düşük kaliteli kesimler kullanıldığından, örneğin yuvarlak bir pırlanta veya zümrüt kesimden daha düşük olması muhtemeldir.


Bagetler, herhangi bir elmasta olduğu gibi 4 C’de derecelendirilir. Bu nedenle fiyatlar taşın cinsine göre değişiklik gösterebilir.
Yüksek kaliteli baget elmasları elde etmek mümkündür, bu durumda, yüksek kaliteli Bagetlerin kıtlığının artması nedeniyle karat başına fiyat daha yaygın kesimlere benzer olacaktır. Bununla birlikte, Baget pırlantaları neredeyse her zaman daha düşük bir karat ağırlığına sahiptir, bu nedenle bireysel olarak diğer pırlantalar kadar pahalı değildirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Baget Pırlantaları Kolay Kırılır Mı?

Baget pırlantaları diğer pırlanta kesimlerine göre daha hassastır ve daha kolay talaşlanır. Çoğunlukla uzun ve düzdürler, daha fazla yüzey alanı açığa çıkar. Bu, çarpma veya çarpma durumunda elmasın çatlamasını, kırılmasını veya gevşemesini kolaylaştırır. Kare köşeler ayrıca onları hasara karşı savunmasız bırakır.
Bu nedenle Bagetler genellikle kanal ayarlarında, daha iyi korunabilecekleri metale yerleştirilir.


Baget Pırlantanın Avantajlı Yönleri

Vurgulu elmaslar olarak kendi rolleri vardır ve hemen hemen her tür kesimle güzel eşleşmelerdir. Bagetler, bir yüzüğü yüksek kaliteli parlak kesim pırlantalarla kaplamak yerine yüzüğe hacim katmanın daha ucuz bir yolunu sunar.
Ayrıca, daha popüler pırlanta kesimine karşı kendilerini koruyan parlak kesim Baget pırlantaları bulabileceğinizi de belirtmekte fayda var.


Baget Pırlantada Nelere Bakmalı?

Baget pırlantasında aranacak birkaç şey var. Yan taşlar olarak yerleştirirken en önemli şey rengin orta taşla eşleşmesidir.
Parlak kesimler, aynı renk derecesine sahip bir Baget’ten daha beyaz görünecektir. Parlak bir kesimin yanına bir Baget yerleştiriyorsanız, gözle görülür bir fark olmadığından emin olmak için biraz daha yüksek bir renk derecesi seçin. Ancak orta taşı gölgede bırakacak kadar yüksek bir renk derecesine sahip olmamalıdır.
Bir Bagetin netlik açısından kusursuz olması gerekmez, ancak gözlerin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Geniş yüzey alanı nedeniyle kusurların veya kalıntıların fark edilmesi daha kolay olacaktır.


Baget’in nasıl ayarlandığı önemlidir. Daha fazla ışığa maruz kalan ayarlar elmastan daha fazla ışığın geçmesine izin verir. Bagetlerin kırılması veya yerinden çıkması ihtimallerine karşın ayarlama iyi yapılmalıdır. Böylece mücevheriniz daha uzun ömürlü olacaktı.

Bloga dön